تازیخچه باشگاه های فوتبال ایران به نقل از دانش نامه فوتبال

دانش آموزان دبستان غیرانتفاعی ارس

 

« معرفی باشگاههای فوتبال ایران »

استقلال تهران ( Esteghlal Tehran )

مالک: سازمان تربیت بدنی ایران
تاسیس: 1324
نام های سابق: دوچرخه سواران، تاج
موسس: پرویز خسروانی

آدرس: تهران، خیابان فلسطین، تقاطع زرتشت، پلاک 13، طبقه 2
تلفن:(021) 88982211
فکس:(021) 8896968

تاریخچه
سوم مهرماه 1324 آقایان میرزایی، جهانپور و نواب باشگاهی را با نام “دوچرخه سواران” در خیابان فردوسی تاسیس کردند. هدف از ایجاد این باشگاه، اول تاسیس کلوبی برای دوچرخه سواران بود. اما پس از مدتی این باشگاه، کلوبی برای فوتبال دوستان را نیز مهیا کرد.
یکسال بعد اولین بازی رسمی باشگاه فوتبال دوچرخه سواران در جام حذفی ایران انجام شد. در سال 1326، این باشگاه توانست قهرمان جام حذفی شود.
در سال 1328، باشگاه ورزشی دوچرخه سواران رسما” نام خود را به باشگاه “تاج” تغییر داد. با گذشت چند سال، تاج توانست طرفداران زیادی را به خود جذب کند و یکی از دو تیم محبوب ایران باشد.
در سال 1358، بعد از واقعه انقلاب اسلامی در ایران، باشگاه تاج، نام خود را به استقلال تغییر داد.
هم اکنون استقلال به همراه تیم پرسپولیس تهران، محبوبترین تیم باشگاهی ایران بشمار می رود. این تیم تا به حال موفق شده 5 مرتبه در لیگ سطح بالای ایران (لیگ یک و برتر)، 5 مرتبه در جام حذفی و 2 بار در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.
رنگها: آبی و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت آبی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید
ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه آزادی تهران

 

 ابومسلم خراسان ( Abomoslem Mashhad) :

مالک: نا مشخص
تاسیس: 1349
موسس: عطا الله و اصغر مهاجرانی

آدرس :  مشهد مقدس، میدان شهدا، ابتدای خیابان آیت الله عبادی، بین عبادی 6 و 8، شماره 130
تلفن:
(0511) 7288860-2
فکس:
(0511) 7288864

تاریخچه
در اوایل سال 1349 عده ایی دور هم جمع شدند و تیمی را تشکیل دادند که نامش را “ابومسلم خراسان” نهادند. بیشتر بازیکنان این تیم را بچه های محله سه راه شاه عباسی قدیم (کاشانی) که حول و حوش زمین های خاکی بود تشکیل می دادند.
در سال 1350 که قرار شد فوتبال ایران راه اندازی شود مسابقات مقدماتی این رقابتها در شهر اصفهان برگزار شد و در آن موقع تیم آریا مشهد به نمایندگی از استان خراسان شرکت کرد که در بازی آخر نتوانست بر تیم سپاهان اصفهان غلبه کند و ناگزیر به لیگ تخت جمشید راه نیافت.بعد از این ناکامی دلسوزان ورزش خراسان در آن زمان به فکر تشکیل باشگاهی به نام ابومسلم با توجه به قدرت حقیقی استان افتادند.از این رو دو تیم مطرح آن زمان یعنی آریا و ابومسلم چاره ایی جز ادغام با یکدیگر ندیدند.
عطا الله مهاجرانی به همراه دو برادر خود به نام حشمت و اصغر مهاجرانی در این امر مشارکت داشتند که ما حصل این اقدام منجر به تشکیل تیمی مقتدر به نام ابومسلم شد. ابومسلم به لیگ تخت جمشید راه یافت و همواره در زمره بهترین تیمهای لیگ کشور بود. رنگ پیراهن این تیم از همان ابتدا با اقتباس از حرکت سیاه جامگان و ابومسلم (مشکی) انتخاب شد تا یاران سردار بزرگ همیشه در اذهان باقی بمانند. به این رنگ قرمز افزوده شد تا لکه های خون سربازان که بر تنشان با تعصب عجین بود نمادی اصولی بگیرد. این تشکل خیلی سریع از محبوبیت خاص و عام برخوردار شد. هر روز به تعداد تماشاگران و هواداران ابومسلم افزوده می شد به طوری که حالا بعد از گذشت 32 سال بالغ بر 50 تا 60 هزار طرفدار دارد چه آن دسته از هوادارانی که در استادیوم حضور می یابند و چه آنانی که به خاطر مشغله کاری نمی توانند در استادیوم باشند و یا شهرستانی های خراسان که به وجود چنین تیمی به عنوان پیشانی فوتبال استانشان در کشور همواره فخر می فروشند.

ابومسلم خراسان با پیروزی انقلاب و تغییر تحول بنیادی کشور نیز دچار همین تحولات اساسی شد. این تیم از چندین سال رکورد و تعطیلی مجددا توسط جهانگیر زنده دل و جمعی از بازیکنان و دوستان سر و شکل گرفت و این تلاش کوششی برای احیای فوتبال خراسان در کشور بود. طی سالهای 59 تا 63 حرکتی اصولی در ورزش نبود اما پس از سال 1363 تیمهای استانی و مسابقات شهری آغاز شد. از اواخر 1363 تشکیل ابومسلم رنگ و بوی خاصی به خود گرفت تا این که پس از قهرمانی در سال 1365 در باشگاههای مشهد و 1366 لیگ استان خراسان سیر صعودی و تحولی این باشگاه قدیمی شکل گرفت. در سال 1367 و 1368 ابومسلم جانی تازه گرفت و باعث آن شد تا مهندس حمید طیبی مدیر عامل کارخانه شهد ایران این تیم را زیر پوشش قرار دهد و این حمایت مالی نتیجه قهرمانی فوتبال در لیگ استان را به همراه داشت و با آغاز سال 1369 فوتبال ایران از لیگ منتخب استانها موسوم به قدس خارج شد و به صورت لیگ منطقه ایی باشگاهها در آمد.

ابومسلم قهرمان استان به عنوان نماینده خراسان در منطقه یک کشور حضور یافت و مربیگری حاج سید مهدی قیاسی و کاظم غیاسیان به عنوان مربیان و سرپرستی جهان گیر زنده دل به لیگ دسته اول کشور صعود نمود. سالهای 1370 و 1371 تیم ابومسلم د لیگ آزادگان حضور داشت و به دلیل عدم توجه کافی مسئولان باشگاه و استان باعث شد تا تیم به دسته دوم سقوط و طبق قوانین غیر معقول هیات استان به بازیهای داخلی یعنی دسته سوم پرت شد و طی سالهای 72 و 73 در لیگ دسته سوم متوقف شد و نتوانست به رده بالاتر صعود کند. بالاخره در سال 1374 با تشکلی منسجم مجدد راهی لیگ دسته دوم کشور شد.

در سال 1375 با درایت دکتر حاج رضاپور مدیر عامل کارخانه خوشگوار و عنایت مالی آقای مسعود یزدی باشگاه انسجامی فوق العاده گرفت. در سالهای 1374 و 1375 با مربیگری مهدی دینور زاده موفق به صعود نشد. در سل 1376 به رغم این که دیگر خوشگوا دست از حمایت مالی مستقیم برداشت و تنها به کمکهای تبلیغاتی بسنده کرد با مدیریت کادر فنی که ابتدا استاد حسین فکری و اکبر میثاقیان عهده دار آن بودند و سپس ادامه راه میثاقیان به دست گرفت و با مدیریت خوب خود جواز ورود دسته اول را کسب کرد. در سال 1377 با مدیریت مهندس غلام حسین تکفلی و رهبری میثاقیان تیم ابومسلم در دور رفت لیگ مقام سوم را به خود اختصاص داد. در سال 1378 تیم ابتدا به مدیر عاملی مهندس رحمان نادری و سپس بصیری پور فرماندار مشهد کار خود را شروع کرد و در میانه راه ناصر شفق اقدام به خرید امتیاز آن نمود و این تیم را زیر چتر و حمایت مالی ومعنوی ناجا قرار داد و این حمایت تا سال 84 ادامه داشت و در همین سال با توافق مسولان ناجا و ایران خودرو امتیاز باشگاه ابومسلم به گروه صنعتی ایران خودرو واگذار شد.

در سال 78 به علت مسائل مالی و نبود نیروهای مجرب به دسته دوم سقوط کرد. با شروع رقابتهای لیگ دسته اول ابتدا اکبر میثاقیان و سپس فیروز کریمی رهبری تیم را بر عهده گرفتند که سه دیدار به پایان بازیها مانده بود که جواز ورود به لیگ حرفه ای را از تاریخ 1/2/80 کسب کرد و این حضور همچنان با اقتدار ادامه دارد. ولی در سال 1389 دوباره به علت بی کفایتی مدیران وقت و یاری نکردن مسئولان امر فاتحش خونده شد و به دسته یک سقوط کرد .

رنگها: مشکی و قرمز
رنگ لباس اول: پیراهن قرمز-مشکی / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید-قرمز / شورت سفید

ورزشگاه اختصاصی : استادیوم ثامن الائمه

 

استقلال اهواز ( Esteghlal Ahvaz ) :

مالک: شفیع زاده
تاسیس: 1327
نام های سابق: تاج اهواز
موسس: حکیم شوشتری

آدرس: اهواز، کیانپارس، خیابان سوم غربی، فاز 30، پلاک 118
تلفن:
(0611) 3360154
فکس:
(0611) 3360154

تاریخچه
باشگاه استقلال اهواز در سال 1327 خورشیدی (1948 میلادی) توسط مرحوم حکیم شوشتری تاسیس گردید. این باشگاه به عنوان نماینده باشگاه استقلال تهران (تاج سابق) در اهواز تاسیس شد و “تاج اهواز” نام گرفت.

از همان بدو تاسیس، تاج اهواز شروع به جذب بهترین فوتبالیستهای خوزستان کرد. در سال 1952 تاج اهواز به جام تخت جمشید راه پیدا کرد اما قوانین این لیگ در آن زمان طوری بود که به دو تیم با یک نام مشترک اجازه شرکت در لیگ را نمی داد. پس بدین خاطر استقلال (تاج) تهران در لیگ یک باقی ماند و استقلال اهواز در لیگ پایین تر بازی کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران، تاج اهواز نامش به استقلال اهواز تغییر داده شد. جنگ ایران-عراق نیز باعث شد تا شهرهای اهواز و خوزستان به شدت تخریب شوند، از همین رو سازمان این باشگاه نیز تا حدی از هم پاشیده شد. اما پس از جنگ مردم بازهم به این باشگاه رسیدگی کردند تا اینکه در سال 1370 تیم فوتبال آن به لیگ آزادگان که در آن زمان لیگ سطح اول فوتبال ایران محسوب می شد، راه پیدا کرد. اینبار دیگر محدودیتی برای شرکت دو تیم با یک نام وجود نداشت.

اما شش سال بعد استقلال اهواز باز هم با لیگ دو سقوط کرد ولی در سال 1381 به لیگ سطح اول که حرفه ای شده بود (لیگ برتر) بازگشت.

طرفداران این تیم آنرا بنام “چلسی ایران” صدا می زنند.

رنگها: آبی و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت آبی

برق شیراز ( Barq Shiraz) :

مالک: شرکت برق منطقه ای فارس
تاسیس: 1325
نام های سابق: کارخانه چراغ برق
موسس: ابراهیم نعمت الهی

آدرس: شیراز، بلوار مدرس، بلوار رازی، پشت مقرصاحب الزمان مجموعه فرهنگی ورزشی برق شیراز
تلفن: (0711) 7260001
فکس: (0711) 7270408

تاریخچه
در سال 1325 هجری شمسی تعدادی جوان به رهبری مرحوم ابراهیم نعمت الهی که در کارخانه چراغ برق شیراز بعنوان کارگر مشغول به کار بودند و علاقه شدیدی به ورزش تازه شکل گرفته فوتبال داشتند تصمیم به تشکیل یک تیم فوتبال گرفتند این تصمیم در اتاق مرحوم نعمت الهی در کارخانه چراغ برق شکل گرفت و این تصمیم در 25 اردیبهشت ماه سال 1325 با حمایتهای مرحوم مهندس خمسی مدیر کارخانه چراغ برق با سرپرستی مرحوم نعمت الهی و مربیگری مرحوم بهادر قهرمان (از فوتبالیستهای موفق آن زمان) شروع بکار کرد.

هر چند حمایتهای کارخانه و مدیریت آن از ابتدا بصورت غیر نقدی بود اما همین کمک نیز چندان دوام نداشت و پس از مدت کوتاهی قطع شد و مرحوم نعمت الهی با بودجه و سرمایه شخصی عهده دار برطرف کردن نیازهای تیم شد.

بعلت مشکلات مالی مربیگری تیم نیز 6 تا 7 ماه بیشتر دوام نداشت و ایشان با خروج از کارخانه و استخدام در آموزش و پرورش عملا از تیم کناره گیری کرد و این بار هم مسئو لیت مربیگری بر دوش مرحوم نعمت الهی افتاد.

تحولات ایجاد شده موقعیت را برای جذب بازیکنان جدید فراهم نمود وافرادی با قابلیتهای جدید جذب تیم شدند رفته رفته فضای خالی توسط مهره های جدید پرمی شد و تیم فرم می گرفت ناگفته نماند که در این فعل و انفعالات آنچه موجب پشت گرمی می شد یکدلی و رفاقت مثال زدنی اعضای تیم بود.

تمام این عوامل دست در دست هم دادند تا در مدت کوتاهی تیم جایگاه رفیعی برای خود بیابد و با یک گام بزرگ و غلبه بر کلیه رقبا از جمله تیم اسپورت (از تیم های قدرتمند و با سابقه آن زمان) توانست بر سکوی افتخار تکیه زند و قریب بر ده الی یازده سال متمادی بر این سکو باقی ماند پس از آن این تیم رفته رفته رو به افول نمود تا حدود سال 1345.

درحدود سال 1340 هجری شمسی عده ای از جوانان پایین شهر (حدود محله دروازه سعدی )به رهبری آقای محمد حسن منجمی در زمین فوتبالی به نام گود قره مهدی مکان فعلی بیمارستان شهید فقیهی شیراز گرد هم آمدند و تیمی به نام شعاع تشکیل دادند پس از گذشت حدود 4 سال و بعلت مشکلات مالی این تیم تحت پوشش شهرداری قرار گرفت و با همین نام و با مربیگری مرحوم ابراهیم عباسی و سرپرستی حسن منجمی در مسابقات شرکت نمود.

یکسال بعد درست در زمانی که تیم برق رو به افول نهاده بود پس از مذاکرات آقای منجمی با مسئولان اداره برق و با استخدام کلیه کادر و بازیکنان تیم در این اداره تیم فوتبال شهرداری به تیم فوتبال برق شیراز تغییر نام داد (این تیم با تیم برق قبلی) ادغام گردید.

رنگها: نارنجی و سفید
رنگ لباس اول: پیراهن نارنجی / شورت نارنجی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه حافظیه شیراز

 

پاس همدان ( Pas Hamadan ) :

مالک: شهدای الوند
تاسیس: 1342
نام های سابق: دانشکده افسری، پاس تهران
موسس: اسداللهی
مدیرعامل: مصطفی آجرلو

آدرس: همدان، سی متری سعیدیه، ساختمان همیاری شهرداری ها، طبقه اول، باشگاه فرهنگی ورزشی شهدای الوند
تلفن:
8212001
فکس:
8212002

تاریخچه
در سال 1332 تعدادی از افسران پلیس به همراه سروان اسدالهی به منظور سازماندهی ورزش پلیس حرکت تازه ی را آغاز می کردند.

در این سال سروان اسدالهی با یک توپ فوتبال و با کمترین امکانات به همراه گروهی از دانشجویان دانشکده افسری، برای تشکیل تیم فوتبال شهربانی وارد میدان می شوند. این تیم اولین تمرین خود را در زمین دانشکده افسری انجام میدهد.

تیم دانشجویان دانشکده افسری همزمان با مسابقات قهرمانی نیروهی مسلح در سال 1332 به طور رسمی اعلام موجودیت می کند و با اقتدار و شایستگی در سکوی دوم این دوره از رقابتها قرار می گیرد.

پس از آن سروان صادقی با عشق و علاقه و با کمک سروان اسدالهی و چند نفر از بازیکنان قدیمی اقدام به تشکیل تیم شهربانی می کند و به عنوان مسوول تیم برگزیده می شود. در آن زمان مربی تیم شهربانی بهمن شهیدی بود.

در 17 تیرماه سال 1342، با تلاش سروان صادقی و سیر دوستداران ورزش در پلیس، باشگاه تحت عنوان پاس به ثبت رسید و پیش نویس اساسنامه تهیه و پاس داری هویت قانونی و سازمانی شد.در سال 1345 اساسنامه باشگاه پاس به تصویب هیات مدیره رسید و بعد از دوازده سال فراز و نشیب و شرکت در مسابقات رسمی و غیر رسمی و پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان این باشگاه فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

19 خرداد 1386، برابر با 9 جون 2007 میلادی، امتیاز این باشگاه به سازمان شهدای الوند همدان واگذار شد و نام آن از “پاس تهران” به “پاس همدان” تغییر کرد.

رنگها: سفید و سبز
رنگ لباس اول: پیراهن سفید-سبز / شورت سفید
رنگ لباس دوم: پیراهن سبز-سفید / شورت سبز

ورزشگاه اختصاصی: استادیوم شهید دستگردی

/ 0 نظر / 13 بازدید